nevite-si-rady 1floor

Kontaktní údaje

Podlahářství Martin Bureš

592 55 Bobrůvka 107
IČ: 64416402
DIČ: CZ7505274788

Telefon:   +420 732888160
Internet:   www.podlahar.cz
E-mail:   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Dřevěná podlaha: Lak nebo olej?

Technická hlediska

Ochrana před vodou:
Pohled z této strany není jednoznačný, neboť olej i lak ve své podstatě jsou aplikovány zejména proto, aby základní ochranu před vodou umožňovaly, a kvalita jednotlivých výrobků je velmi rozdílná. S vodou jsou problémy vždy, avšak největší na špatně ošetřované olejované podlaze a také na lakované podlaze, když se voda dostane spárou pod lak.

Ochrana před mechanickým poškozením:
Vždy je závislá na tvrdosti nášlapné vrstvy. Velmi tvrdé laky poskytují dobrou ochranu na tvrdých i měkčích dřevinách. Olej na tvrdých dřevinách je velmi dobrou variantou, na měkkých dřevinách mechanickému poškození nezabrání, umožní však lokální opravu.

Možnost lokálních oprav:
Lakovanou podlahu v podstatě není možné lokálně opravit tak, aby nebylo místo poškození patrné. Při lokálním přebroušení nelze novou ochrannou vrstvu propojit s původní povrchovou úpravou. Olejovanou podlahu je možné lokálně brousit a naolejovat tak, že dojde k napojení opravované části.

Vhodnost pro konkrétní dřeviny:
Základní laky doporučují jednotliví výrobci na jednotlivé dřeviny. Je to složité a jde o chemické reakce a ovlivňování barevnosti dřeva. Olej se s většinou dřevin snáší dobře. Jsou však výjimky, jako například bambus, teak, ipe, badi, bubinga. V těchto případech je nezbytná konzultace s firmou dodávající konkrétní materiál. Je zajímavé, že velké množství exotických dřevin je tvrdší než lak, a pak je olej lepší. Dávat něco měkčího na tvrdší materiál nemá smysl.

Údržba a provoz

Úklid lakované podlahy je snazší než úklid olejované podlahy. Olejovaná podlaha vyžaduje pravidelnou péči s ohledem na intenzitu zatížení. Čas od času se musí do úklidové vody přidat prostředek obsahující stopové prvky oleje a vosku. V delších intervalech je při velkém zatížení a častém úklidu nezbytné hloubkové čištění a obnova oleje s voskem. Lakovanou podlahu lze vytírat mírně vlhkým hadrem. Taktéž zde existují příměsi do úklidové vody, které zlepšují estetické vlastnosti lakované podlahy. Vždy je dobré dřevěnou podlahu oddělit od vnějšího prostředí dostatečnou čisticí zónou. Jestliže je vstup na podlahu přímo ze zahrady nebo se chodí po dřevěné podlaze v botách, případně je v domácnosti pes, je bezpečnější variantou olej. Ve veřejných prostorách, které jsou mimořádně vytížené a není možné je uzavřít na několik dní, může být velmi důležitá doba omezení pochůznosti. Z tohoto hlediska je aplikace olejů výhodnější, neboť proces lakování a vytvrzování je zdlouhavější. Olejovaná podlaha zraje při dobré údržbě jako víno a její estetické vlastnosti se zlepšují. U lakované podlahy se domnívám, že její estetické vyznění je nejlepší krátce po provedení povrchové úpravy a průběhem času se její stav pouze zhoršuje. Degradaci lakované podlahy však lze výrazně oddálit vhodnou údržbou.